Sline




Priču o slinama počećemo jednim potpuno zapanjujućim podatkom. Verovali ili ne, prosečna osoba svakog dana proizvede litar-dva ove odvratne telesne tekućine. Da, dobro ste čuli, to je više tečnosti nego što mnogi ljudi unesu u sebe vodom i drugim napicima.

ČEMU SLUŽE?

Mukozna sluz ima ulogu da podmazuje membrane nosne šupljine i sinusa. Naši nazalni putevi obloženi su sitnim dlačicama koje se stručno nazivaju cilije. Njihov zadatak je da spreče da u bronhije i pluća dospeju sitne čestice prašine, polena i druge prljavštine, ali i bakterija i virusa, kojima tu nije mesto.

Da bi dobro funkcionisale, odnosno da bi sav neželjeni sadržaj bio poslat preko grla i umesto u plućima, gutanjem, završio u vašem stomaku, cilije moraju da budu vlažne i zato se luče sline. Jeste da zvuči gadno, ali ne brinite se, svu tu prljavštinu neutrališe želudačna kiselina.
Takođe, zimi je u zagrejanim prostorijama vazduh često veoma isušen, pa tako sline imaju i tu ulogu, da vazduh koji udišemo učine optimalno vlažnim.

Zapravo, ma koliko vi želeli da u vašem nosu ne bude nikakvog "sadržaja", morate da znate da su sline prva linija odbrane našeg organizma, odnosno imunog sistema, od svih spoljnih napasnika. One nas čine zdravim!

KAKO NASTAJU?

Sline nastaju u žlezdama smeštenim u nazalnim putevima. Sačinjene su od 90 odsto vode, a ostatak su mahom proteini, soli i ćelije imunog sistema.

ZAŠTO PONEKAD TOLIKO "SLINIMO"?

Mi ne bismo ni primetili da se sav ovaj proces zbiva u našem telu, da se kad nas napadne neki virus ili bakterija, stvara više mukusa nego što je uobičajeno.

To se nekad dešava do te mere da sluz, umesto da bude tečna i prozirna, ne promeni boju u beličastu, žućkastu, pa čak i zelenkastu i ne postane toliko gusta, da ponekad imamo utisak kao da nam je neko gurnuo žvakaću gumu u nos.

ZAŠTO DOLAZI DO ZAPUŠENOG NOSA?

Istina je da kad imunitet oseti prisustvo uzurpatora, on počinje da pumpa veću količinu krvi ka sinusima i nosnim putevima. Zato dolazi do oticanja tkiva, što se manifestuje kroz utisak da nam je začepljen nos.

Takođe, tada su tu prisutne i armije belih krvnih zrnaca, a ono što istresete iz nosa, zapravo je rezultat velike bitke ovih malih heroja protiv zlih bakterija ili virusa. Do promene u boji sluzi dolazi zbog enzima koji se oslobađaju tokom ovog procesa.

Nakon što izduvate nos pogledajte u maramicu kakve je boje sadržaj onoga što je izašlo. Naime, po boji sline iz nosa možete saznati imate li grip, alergiju ili je reč o nečem puno ozbiljnijem.

Nije svako curenje nosa nužno loš znak. Slina u nosu ima važnu ulogu u održavanju vašeg zdravlja. Za nju se lepi prašina i prljavština koju udišete, a koja na kraju neće završiti u plućima.



                              BOJE SLINE IZ NOSA VAM KAŽU S ČIM IMATE POSLA

                                                                 Žuto-zelena

Reč je o infekciji. Zelenu nijansu uzrokuju enzimi koje proizvode bela krvna zrnca koje se bore protiv infekcije. Međutim, potrebno je više detalja kako bi se utvrdilo radi li se o virusnoj ili bakterijskoj infekciji. Većina upala sinusa povezana je s prehladom ili infekcijom gornjih disajnih puteva uzrokovanih virusima. Virusne infekcije obično traju pet do sedam dana. Antibiotici u tom slučaju ne pomažu. Međutim, možete olakšati nelagodnost sa nazalnim ispiranjem. Stavite četvrtinu kašičice morske soli u šoljicu tople destilirane vode i udišite. Odagnaće upalu, a održati vlažnost.
Ako gusta sluz nastavi curiti više od nedelju dana ili se stanje pogoršava, znači da je virusna infekcija napredovala u bakterijsku. Ako se simptomi ne poboljšaju nakon 10 dana moguće je da se radi o akutnoj ili hroničnoj upali sinusa - potražite stručnu pomoć.

                                                                    Bistra

Ovakvo curenje nosa je najverovatnije uzrokovano alergijama. Pomoći će vam čišćenje organizma i prelazak na biljnu ishranu koja i sama čisti naše telo.

                                                                Crvenkasta

Primietite li krv u sluzi, to je najverojatnije uzrokovano suvim vazduhom. To je slično kao sa ispucalim usnama. Reč je o pukotinama u tankim tkivima u nosu. Dakle, morate pojačati izvore vlage. Koristite ovlaživače vazduha u prostorijama. Ta pojava je češća u zimskom periodu.

                                                                 Žuto-siva

Gusta sluz žuto-sive boje može ukazivati na polipe u nosu. Polipi su izrasline koje se pojavljuju kod hronično upaljene sluznice nosa. Simptomi su ukočenost nosnica, gubitak mirisa ili ukusa. Polipi najčešće nastaju zbog dugoročnih oteklina i iritacije tkiva u nosu uzrokovanih alergijama ili astmom. 

                                                                    Siva

Izduvate li sive stvrdnute komadiće, moguće je da se radi o gljivičnoj infekciji sinusa. Ona se razlikuje od virusnih ili bakterijskih infekcija jer se gljivice hrane vašim nosnim tkivom i razmnožavaju. Gljivična infekcija sinusa se može pojaviti zbog prethodne ozlede nosa ili dugoročne upale nosa, kao i oslabljenog imunog sistema.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Sam si sebi najbolji lekar

Sumpor